Mandela Etkisi 5 Örnek ! Mandela Etkisi Nedir?


Mandela Etkisi olarak adlandırılan ve kitlesel olarak gerçek sanılan bazı durumların aslında hiç bir şekilde olmadığını yani var olduğunu düşündüğümüz şeyin aslında olmadığını anlatan durumlara mandela etkisi deniyor.

Mandela Etkisi, 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ortaya atılan bir gerçeklik yanılsaması durumudur. Fikir ise Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında birçok kişiyi de şok etmiş “Yahu bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. İşte bu tarz öyle olduğunu düşündüğümüz fakat durumun aslında hiçte öyle olmadığını öğrendiğimizde yaşadığımız  şoka verilen ada Mandela Etkisi (Mandela Effect) deniyor.

Hadi Bu durumları 5 Adet Örnekle Açıklayalım..

1- Monopoly’nin Maskotunun Elinde Hiçbir Zaman Mercek Yoktumandela etkisi.jpeg

Evet google’ı açıp monopoly diye arattığınız görür gibiyim.Ama gerçektende elinde bir mercek yok.Fakat hernasılsa biz onu hep elinde bir mercek varmış gibi hatırlıyoruz işte üstelik sadece ben veya bir kaç kişi değil neredeyse binlerce kişi.İşte mandela etkisine verilebilecek güzel bir örnek.

2- Mickey Mouse’un Hiçbir Zaman Pantolon Askısı Olmadı!

mickey mouse mandela etkisi.jpeg

Şaşırdınızmı? Mandela etkisine bir örnek daha .Hiç bu bilgiyi vermesem ve 20 kişiye mickey mouse resmi çizdirsem belkide %80 i mickey mouseu askılı bir pantolonla çizerdi ? Ne dersiniz bu durumu hiç bilmeyen birisinde deneyebilirsiniz?

3- Pikachu’nun Kuyruğunda Siyahlık Hiçbir Zaman Yoktu!

pikacu-mandela-etkisi

Evet hepimiz pikaçuyu sanki kuyruğunda bir siyahlık varmış gibi hatırlarız ama maalesef pikaçunun kuyruğunda o hayallerimizdeki siyah nokta hiç olmadı.Belkide kulaklarındaki siyahlık sanki kuyruğundada varmış gibi hatırlamamıza neden oldu he ne dersiniz..Aslında buna Mandela etkisinden çok Pikaçu etkisi diyebiliriz : ) evet evet bu pikaçu etkisi..

4- Temel Reis’in İki Kolunda da Dövme Var!mandela-etkisi-temel-reis

Temel reisin hangi kolunda bir çapa dövmesi var diye sorsam? evet yüzde 50 niz sol diğer yüzde ellinizde sağ kolunda diye cevap verirdiniz değilmi? Durun bir dakika yoksa buda temel reis etkisimi ? Hayır olamazz etkiler gittikçe artıyorr.

5- Bir Türkiye Efsanesi: Hugo’ya Hiçbir Zaman Küfreden Çocuk Olmadı!

hugo-mandela-etkisi

hügoda küfür eden çocuk oldumuu  olmadımıı bütün türkiye doların 3.5 olmasını bırakmış bunun üzerine konuşuyor.Evet etti diye hatırlayan sayı oldukça fazla ancak tarih çok eski olduğu için bu durumu kayıt altına alan hiçbir cihaz olmadı ve bu durum hala bir muamma…

Sizlerde aklınıza gelen etkileri bizlerle paylaşabilirsiniz…..

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s