Kimlik bilgilerimiz başkalarının eline geçerse başımıza neler gelebilir?


 

kimlik bilgilerim çalındı

Kimlik bilgilerimiz başkalarının eline geçerse başımıza neler gelebilir? Peki kimlik bilgilerimiz bu kadar kolay bir şekilde başkasının eline geçebilir mi?

 

  Öncelikle kişisel bilgilerimizi saklayabilmek için bi kaç ufak tavsiyede bulunacağım …

 

Kimlik bilgilerimiz Nasıl çalınabilir ?

 

Kimliğimizi Kaybedersek :   Evet kimliğimizi kaybedersek ve kimliğimiz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir bu nedenle kimliğimizi kaybettiğimizin farkına varır varmaz emniyet birimlerinden kimliğimizin çalındığı veya kaybolduğuna dair bir tutanak alıp  gazeteye ilan vermemiz gerekmekte aynı zamanda vergi dairesinede bir dilekçe vermemiz bizim için çok faydalı olucaktır.

Kimlik Fotokopimiz başkalarının eline geçebilir :  Hat alırken bi yere üye olurken  veya herhangi bişey yaparken bile kimlik fotokopimiz yeterli oluyo peki her yere dağıttığımız bu kimlik fotokopileri başkalarının eline geçemezmi ?

Kimlik fotokopisini bi yere verirken ne iş için kullanılacağını ve altına imza atmayı unutmayalım

İnternet Üzerinden Bilgilerimize Ulaşılabilir:  Bilgisayar korsanları yasadışı yollar ile bilgisayarımıza girebilir ve bilgisyarımızda tuttuğumuz kişisel bilgilerimize ulaşabilir örneğin kimliğimizin önlü arkalı bir fotoğrafının bilgisayarda bulunması onlar için yeterlidir.

Peki Çalınan Kimlik bilgilerimle neler Yapılabilir?

üzerimize hat varmıTelefon hattı açılabilir ve hatta şu firmaların kampanyalı verdikleri telefonlardan alınabilir.Bu işlem için kimlik fotokopiniz yeterli … E-devlete şifreniz ile giriş yaparak üzerinize hat varmı yokmu  sorgulayabilirsiniz.

banka bilgilerimze ulaşmaBankacılık işlemleri yapılabilir: Bankalardan adınıza işlemler yapılabilir sizin adınıza kredi çekilebilir veya çalınan kimlik bilgilerinizle banka hesaplarınızdan para çekilebilir .

üzerimize şirket kurabilirlerÜzerimize Şirket Açılabilir:  Üzerimize açtıkları şirket ile borç altına girilebilir veya yasadışı bir çok işlem yapılabilir.Bu nedenle Kimliğimizi Kaybettiğimizde Vergi Dairesinede Bir dilekçe ile müracat etmemizde çok büyük fayda olacaktır.

 

 

Bunlar gibi tahmin bile edemeyeceğimiz bir çok yasadışı işlemde kullanabilirler.Hiçbirimiz böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz tabikide bu durumun kontrolünü yapmakta bi hayli zor ama en azından arada sırada E-devlete girerek üzerimize hat açılmışmı? Vergi borcumuz varmı? Hakkımızda herhangi bir dava açılmışmı ? vb sorgulamalar yapabilirsek iş işten geçmeden bazı şeyleri öğrenmiş olabiliriz…

 

 

 

 

 

Reklamlar
Yayınlandı: Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s