2016 LYS Sonuçları

https://sonuc.osym.gov.tr/SonucSec.aspx

 

2016 LYS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? ÖSYS Tercih Kılavuzu Yayınlandı mı?

2016 LYS Sınav Sonuçlarını Sorgulamak için Tıklayınız

2016 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, 2016 LYS sonuçlarını Haziran itibariyle açıklıyor mu? ÖSYM 2016 LYS soru ve cevapları yayınlandı mı?

ÖSYM 2016 LYS Soru ve Cevapları için Tıklayınız

ÖSYM tarafından, LYS sonuçları 18 Temmuz 2016’da açıklanacak.

LYS 2016 sınavından çıkan tüm adayların gözleri ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr/)adresinde olacak. ÖSYM, LYS 2016 sonuçlarını açıkladı duyurusuyla beraber 2016 LYS üniversite sınavı sonuçlarınızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz!

2016 LYS sonuç sayfası ÖSYM (https://sonuc.osym.gov.tr/) Tıkla LYS 2016 sonucunu öğren. LYS 2016 puanını hesapla ve sonucunu sorgula. Üniversite sınav sonuçları 2016 LYS sonuçları bu hafta açıklanır mı? 2016 LYS ne zaman hangi tarihte açıklanıyor? ÖSYM Haziran’da LYS sonuçlarını açıklayacağı konusunda açıklama yaptı mı? LYS sonuçları Haziran’da açıklanıyor mu?

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS 2016) sonuçları geçtiğimiz yıl sınavın yapıldığı tarihten 6 gün sonra açıklanmıştı bu yıl 2016’da LYS 2016 sonuçlarının en geç Cuma akşam saatlerine kadar açıklanacağı tahmin ediliyor.

Bu yıl son kez yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (2016 LYS) toplam 5 oturumda Haziran tarihleri arasında yapılacak. Üniversiteye giriş sınavının ikinci basamağı olan LYS 2016’nın soru ve cevaplarının yüzde 20’lik kısmı ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinde son oturumun yapıldığı gün Haziran’da yayınlanacak. ÖSYM, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 33 üncü maddesi ile 53 üncü maddesi birinci fıkrası (ç) bendi gereğince aldığı karar doğrultusunda sınav sorularının ancak yüzde 20’isini yayınladı. Tartışma yaratan bu karara eğitimciler ve üniversite adayları tepki gösterse de geçen yıl alınan bu karar henüz değişmedi.

Peki adayların LYS 2016 soru ve cevaplarının yayınlanmasının ardından merakla beklediği üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavı (2016 LYS) sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM, her yeni sınav döneminde bir önceki yıla göre YGS ve LYS sonuçlarını daha erken açıklamaya başladı. Önceleri yaklaşık bir ayı bulan ÖSYM LYS sonuçlarının açıklanma süresi son 3 yıldır iki haftadan daha kısa olurken son iki sınav döneminde geçen yıl LYS’yi sınavın yapıldığı tarihten tam 6 gün sonra, bu yıl yapılan ve 2 milyondan fazla adayın katıldığı YGS sonuçlarını 6 gün gibi rekor bir sürede açıklamıştı. lysgiris.com olarak son iki sınavda YGS ve LYS sonuçlarının açıklanma tarihini doğru tahmin etmiş ve ÖSYM ile aynı tarih ve saatte siz okurlarımıza YGS ve LYS sonuçlarını ulaştırmıştık.

Bu yıl da bizim tahminimiz 2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS 2016) sonuçlarının en geç Haziran Cuma günü akşam saatlerine kadar açıklanması yönünde. 2016 LYS sonuçlarınızı açıklandığı andan itibaren buradan öğrenebilecek ve LYS 2016 sonuçlarının açıklanmasının ardından LYS sınav istatistikleri ve LYS sonuçları ile ilgili uzman yorumları an be an sitemizde yayınlanacak. LYS 2016 sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYS,2016 üniversite yerleştirme tercih dönemi başlayacak. ÖSYM, ÖSYS üniversite tercih tarihlerini henüz açıklamadı.Ancak, ÖSYM’nin geçen sene uygulamasına baktığımızda, ÖSYS üniversite yerleştirme tercihleri Temmuz’da alınacak, üniversite kayıtları da Ağustos’da başlayacak

2016 ÖSYS Tercih Kılavuzu Yayımlandı mı?

ÖSYS tercih ve yerleştirme örnek kılavuzu geçen yıl LYS sınavından bir gün sonra Haziranda yayımlanmıştı.ÖSYM’den yapılan açıklamada, 2016- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinden, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla sınavdan sonra yayımlanacak. Asıl kılavuz tercih süresi içinde yani Temmuz 2016 tarihleri arasında ÖSYM’nin internet adresinden yeniden yayımlanacak ve adaylar yayımlanacak olan “2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu”na göre tercihlerini yapacaklar.

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tıkla İndir

2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS 2016) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 2016 LYS sonrası adaylara ön bilgi vermek amacıyla LYS Sınavından hemen sonra ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) internet adresinde yayınlanacak. ÖSYM’den yapılan duyuruda LYS 2016 sonuçlarının merakla açıklanmasını bekleyen bir buçuk milyona yakın aday için çok önemli bir açıklama yapıldı. ÖSYM, Haziran’da yayınlanan 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS 2016) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayınlanacağını 2016 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Temmuz 2016 tarihleri arasında alınacak üniversite tercih işlemlerinde adayların tercihlerini Temmuz’da ÖSYM tarafından yayınlanacak olan asıl 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS 2016) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre yapacakları belirtildi. Yapılan açıklamada üniversite tercihi yapacak adayların ÖSYM’nin internet sitesini takip etmeleri önemle hatırlatıldı.

İşte 2016 ÖSYS üniversite tercih ve kontenjanları kılavuzuyla ilgili bilinmesi gerekenler;

Tercih süresi, Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılacak. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih işleminizi tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz ve yazıcıdan tercih listenizin bir dökümünü edinerek saklayınız.

2016 LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite yerleştirme tercih işlemi nasıl yapılacak?

Adaylar, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr) İnternet adresinden erişilebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyeceklerdir. Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirler. Böyle bir hazırlık tercihlerin İnternet’e girilmesinde kolaylık sağlayacaktır. Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM’ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.

Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin (http://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini İnternet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.)

LYS 2016 sonuçlarının açıklanmasının ardından yeterli puanı alan adayların yerleştirmeleri nasıl yapılacak?

2016-YGS’ye ve LYS’lere giren adaylar, 2016-2017 öğretim yılı için Tablo 4’teki lisans programlarına ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarına;

a) YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları,

b) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

c) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir.

Sınavsız geçiş hakkı bulunan adayların yerleştirilmesi yapıldıktan sonra Tablo 3A’daki programların boş kalan kontenjanlarına genel lise mezunu adaylar ile kendi alanları dışındaki programları tercih etmiş olan meslek lisesi mezunu adayların yerleştirilmeleri yapılacak, bu yerleştirmelerde adayların yükseköğretim programının puan türündeki yerleştirme puanları göz önünde tutulacaktır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar, Tablo 3A’daki kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarına sınavsız olarak;

a) Okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,

b) Sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler,

c) Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP),

d) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirileceklerdir. Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2016-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır.

2016’da yeni üniversite giriş sistemi geliyor YGS ve LYS kalkıyor İşte yeni sistem

Tek Sınav yerine 5 ayrı dersten sınav;

2016-2017 yılında YGS ve LYS gibi tek sınav yerine çoklu sınav modeline geçilecek. Oluşturulacak yeni sistemde Lise başarı ortalaması üniversiteye yerleştirmede oldukça önem kazanacak. Lise son sınıf öğrencileri 2 ay aralıklarla alanları ile ilgili 5 dersten sınava girecek ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınavla girmek istediği üniversiteye başvurusunu yapabilecek.

Öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra, sosyal etkinliklerindeki başarılarını da üniversiteye yerleştirmede etkisinin olacağı belirtiliyor. Bu etki 8. sınıf merkezi yerleştirme içinde konuşuldu ancak henüz uygulamada netlik yok. Yeni giriş sistemi ile dershaneye ihtiyaç kalmayacağı görüşü dile getiriliyor.

MEB, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM’nin yürüttüğü ortak çalışma kapsamında, Çalışmalar, 2016 yılı ortalarında netleşmiş olacak. Çalışmaya göre, üniversiteye girişte ikili uygulanan YGS ve LYS’den ilki olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 2016 yılında son kez yapılacak ve kaldırılacak. Tek sınav olacak LYS’nin formatı da değiştirilecek.

Ele alınan ilk modele göre, öğrencilerdeki “tek sınav fobisini” kaldırmak amacıyla, Ortaokul 8. Sınıf TEOG modeline benzer 2 ay aralıklarla toplam 5 dersten sınav uygulanacak ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınav sonucunu kullanacak.

Lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda merkezi yazılılar, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Geometri, Tarih, Coğrafya gibi derslerden merkezi olarak yapılacak. Farklı olarak, sınavlarda çoktan seçmeli testler olacağı gibi açık uçlu sorular da sorulacak.

Öğrencilerin, ders dışı aktiviteleri ve katıldıkları etkinliklerdeki başarıları da bir puanlama sistemiyle öğrencinin dosyasına işlenecek. Bu puanlar üniversitelere başvurularda kullanılabilecek. Ortaokul 8. sınıf merkezi yazılı sistemi ile benzerlik taşıyan bir sistem olacak. Böylece Liseye geçiş sistemi ile yükseköğretime geçiş sistemi benzer yapıya kavuşmuş olacak.

Üniversiteler kendi öğrencisini mi seçecek?

Her üniversite kendi belirleyeceği kurallara ve puan sonucuna göre öğrencilerini seçebileceği bir sistem getirilmesi muhtemel.

Başka ülkelerde sistem nasıl işliyor?

ABD’de bazı üniversiteler kendi öğrencilerini seçiyor ve hiçbir test sonucu istemiyor.

Özellikle çok talep gören üniversitelerin, öğrenci kabulünde birinci ölçütü adayın lise notları. İkinci ölçüt, merkezi üniversite giriş sınavlarındaki skorları dikkate alınıyor.

Başka bir kabul şekli ise öğrencinin lise notları, okul başarısı, müfredat dışı etkinlikleri, niyet mektubu ve öğretmenlerden alınmış olan tavsiye mektubundan oluşan bir dosyanın üniversiteye sunulması ile gerçekleşiyor.

Her iki modelde yeni sistemde kullanılabilir. Üniversiteler hangi öğrenciyi veya hangi notlara sahip öğrenciyi alacağına kendi belirleyeceği kriterlerle karar verebilmeli.

Özetle; Her yıl 2 milyona yakın öğrenci Üniversiteli olabilmek için yarışıyor. Belirli üniversitelere talep oldukça fazla. Bu üniversiteler dışında kalanlar kendi öğrencilerini seçebilirler. Yerleştirme de boş kontenjanların dolması bu yöntemle sağlanarak üniversiteli olma hayali kuran gençlerin önünü açmak gerekir. Adayların yerleşme de okul notları önemli hale gelirse, dershane ihtiyacı kalmayacağı gibi üniversitelerin beklediği öğrenci profili de sağlanmış olur.

Eğitimde revizyonlar bitmez, umarım oluşturulacak yeni sistem çocuklarımız için en iyisi ve en kalıcısı olur.

Reklamlar