Sosyal Medya Kullanımı ve Fake (sahte ) Hesaplar


 

 

 Özellikle Sosyal Medyanın kullanımında bağımlılık derecesine ulaşırsa buna dikkat etmeliyiz. Peki bu bağımlılık derecemizi nasıl anlayacağız? Günde Kaç Saat Sosyal Medya Kullanımı uygundur? Bilgisayar başında geçirilen saat ne kadar olmalıdır?

 İletişime geçilen kişilerin tanıdık olmasına dikkat etmeliyiz. Tanımadığımız kişilerin iletilerine cevap yazarken dikkatli olmalıyız.Facebookta bize gönderilen her arkadaşlık istediğini kabul etmemeliyiz.Bizimle iletişim kurmaya çalışan her kişiyi sorgulamalıyız.Fake yani sahte hesaplar nasıl anlaşılır? Bu tip hesaplardan gelen iletişim istekleri kabul edilmemeli.

 Bilgi güvenliğine dikkat etmeliyiz. Bilgisayar ortamında verdiğimiz bilgiler diğer ortamda paylaşılabilir veya yanlış maksatlarda kullanılabilir.Kredi kartı,banka hesap numaraları ,şifreler vb bilgileri bilgisayarda saklı tutmamalıyız.

Şimdu sormuş olduğumuz sorulara kısaca cevaplar vermeye çalışalım.Sosyal medya veya internet bağımlılığı yaş gruplarına göre değişkenlik göstermekte örneğin 8.ilköğretim öğrencisi ile üniversite son sınıfta okuyan bir kişinin bilgisayar başında zaman harcaması tabikide bir olamaz. Yaş grubunun dışında bu durumu etkileyen bir çok faktör var örneğin meslek ,bulunulan ortam hatta bulunulan şehir dahi bu durumu etkilemekte bu nedenle benim sizlere tavsiyem hangi gruba girerseniz girin eğer mesleğiniz değilse bilgisayar başında 1-2 saatten uzun vakit geçirmemeye gayret edin.

Bir diğer konumuz Fake hesap nasıl anlaşılır.Genellikle sahte hesaplar bir kişiyikandırmak dolandırmak dalga geçmek veya zarar vermek için açılan hesaplardır. Bu tip hesaplar genellikle yeni açılmış arkadaş sayısı az yada birbirinden bağımsız alakasız arkadşları bulunan hesaplardır.Fake hesapları anlayabilmek için arkadaşlarını kontrol edebilirsiniz yada mail adres bilgisi verilmişse mail adresinden kim olduğunu tahmin edebilirsiniz.Bu tip hesaplarla hiç bağlantıya girmeden engellemek  en doğrusu olucaktır.

FAKE HESAP NEDİR?

Fake kelime anlamı sahte olan, İngilizce bir sözcüktür. Facebook’ta kullanıcıların farklı amaçlarla açtıkları gerçek olmayan kullanıcı profillerine fake hesap denilir. Peki, neden insanlar fake hesap açmaya ihtiyaç duyarlar? Bunun birçok nedeni var. Bir kısım kullanıcı bunu eğlence amaçlı yarken bazı erkeklerin kendilerini daha yakışıklı bir profil resmi kullanarak kız arkadaş edinmeye çalışması, ünlüler adına açılan ve takipçi toplamak amacı ile açılmış hesaplar ve reklam yapmak amacı ile açılan profiller. Bu tarz hesaplarda güzel bir kız resmi ve kız adı kullanılarak mümkün olduğunca çok takipçi toplayıp daha sonra sayfada çeşitli ürünlerin reklamları yapılıyor.

Sahte hesaplar kişiler tarafından açılabildiği gibi, bunun için geliştirilen özel yazılımlarla da açılabiliyor. Facebook bunun için her geçen gün yeni önlemler alsa da tamamen önüne geçilmesi henüz mümkün değil. Eğer düzenli bir Facebook kullanıcısıysanız bazı küçük ayrıntılara dikkat ederek bir hesabın gerçek olup olmadığını anlamanız mümkün. Öncelikle gerçek hesaplarda kullanıcı hakkındaki bilgilerin doluluk oranı yüksektir. Hâlbuki sahte hesaplarda kullanıcının kimliğine dair isim hariç hiçbir bilgi bulunmaz. Bulunsa bile tutarsızdır. Gerçek hesapların zaman tünelinde günlük olarak düzenli paylaşımlar bulunurken, fake hesaplar genelde geçmişi çok yakın olan ve paylaşımın çok az olduğu hesaplardır. Gerçek hesaplarda kullanıcının kendisine ait bir çok resmi bulunur oysa fake hesaplarda kullanıcının hiç resmi olmaz yada çok yakışıklı bir erkek yada kız resmi olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s